More

  Најголемата крипто-берза не сака да ја блокира Русија

  Војната во Украина означува пресвртница во светскиот поредок, не само во воена смисла, туку влијае и на употребата на дигиталните валути.

  Вредноста на биткоинот, најголемата криптовалута во светот, се зголеми за повеќе од 15% на повеќе од 43.000 долари, додека етереум скокна за повеќе од 10%.

  Оваа информација доаѓа поради потврдата на најголемата крипто берза Binance дека нема да ги блокира сметките на руските корисници и покрај повиците да го стори тоа.

  Се стравува дека поради одбивањето на пристапот до глобалниот финансиски систем, Русите би можеле да ја користат дигиталната валута и со тоа да ги заобиколат западните санкции. Затоа во неделата, украинскиот министер за дигитална трансформација, Михаил Федоров, ги повика сите големи крипто-централи да ги блокираат руските корисници.

  „Клучот е да се замрзнат не само адресите поврзани со руски и белоруски политичари, туку и да се саботираат обичните корисници“, напиша тој на Twitter.

  Во меѓувреме, милиони биткоини од донатори се влеваат во Украина.

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img