Нов скок на цената на нафтата

0
260

Цените на нафтата утринава скокнаа за повеќе од четири отсто, во услови кога трговците стравуваат од прекини во снабдувањето со нафта во Русија.

Цената на барелот на лондонскиот пазар порасна за 4,43 отсто, на 109,62 долари и во еден момент достигна 111,09 долари, ново највисоко ниво во повеќе од седум години.

На американскиот пазар барелот поскапе за 4,48 отсто на 108,04 долари.