More

  Турскиот претседател Ердоган повика на примирје помеѓу Русија и Украина

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес го повтори својот повик за прекин на огнот помеѓу Русија и Украина, додека судирите продолжуваат шести ден, јавува Агенција Анадолија (АА).

  „Нашиот повик до Русија и Украина е да го прекинат огнот што е можно поскоро“, рече Ердоган на заедничката прес-конференција со претседателката на Косово Вјоса Османи-Садриу во Претседателскиот комплекс во Анкара.

  Ердоган ги повика и Москва и Киев да дадат придонес за светскиот мир.

  Откако започнаа руските напади на Украина минатиот четврток, тие беа пречекани со бес од меѓународната заедница, поради што ЕУ, Велика Британија и САД наметнаа низа економски санкции кон Русија.

  Според податоците на ОН, досега во Украина животот го загубиле најмалку 136 цивили, меѓу кои 13 деца, а 400 се повредени, од кои 26 се деца.

  Околу 660.000 луѓе пребегаа од Украина во соседните земји, соопшти денес Агенцијата за бегалци на ОН.

  Текстот во целост на: Агенција Анадолија (АА).

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  86 %
  0.5kmh
  75 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  8 °
  Sun
  6 °
  Mon
  1 °
  spot_imgspot_img