More

  Столтенберг: „Повеќе жртви, поголемо страдање и деструкција ќе дојдат во Украина“

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека очекува да дојдат полоши денови во руско-украинската војна, јавува Агенција Анадолија (АА).

  На прес-конференцијата по вонредниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, Столтенберг предупреди дека допрва ќе дојде до „повеќе жртви, поголемо страдање и поголема деструкција“ во руско-украинската војна.

  Тој ги повтори повиците на НАТО кон Русија „веднаш да ја запре војната, да ги повлече сите свои сили од Украина без предуслови и да се вклучи во искрена дипломатија“.

  Столтенберг истакна дека „односот на НАТО и Русија темелно се промени на долг рок“ откако земјата ја започна „најлошата воена агресија во Европа по децении“, и се обидува да постави нови норми во светскиот поредок.

  Тој истакна дека неодамнешните случувања водат до изборот „дали преовладува демократија или автократија и на крајот во каков свет сакаме да живееме“.

  Војната на Русија врз Украина, која започна на 24 февруари, наиде на остра меѓународна осуда, а Европската Унија, Соединетите Американски Држави и Велика Британија воведоа строги финансиски санкции за Москва.

  Според податоците на Обединетите нации, од почетокот на војната во Украина животот го загубиле 249 цивили, а 553 се повредени. Меѓутоа, украинските власти велат дека бројот на загинати изнесува над 2.000.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img