More

  Косово во НАТО е итна потреба за гарантирање на безбедноста и стабилноста во регионов

  Членството на Косово во НАТО е итна потреба за гарантирање на безбедноста и стабилноста на регионот и пошироко, порача претседателката на Република Косово, Вјоса Османи Садриу за време на приемот на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој се наоѓа во посета на Приштина.

  Џафери ја повтори поддршката на Северна Македонија за евро-атлантските аспирации на Косово и нашата подготвеност за давање придонес во таа насока, како земја-членка на НАТО и земја-кандидат за членство во ЕУ. Република Северна Македонија, исто така, ќе продолжи со поддршката за пристапување на Република Косово кон меѓународните организации и регионалните иницијативи, рече Џафери.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img