More

  Лавров: Русија е подготвена за трета рунда преговори

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одржува брифинг со новинарите во Москва, каде рече дека Русија е подготвена за трета рунда разговори со Украина, тврдејќи дека Киев „измислува оправдувања“ за да го одложи состанокот.

  „Засега не добивме нови датуми. Бевме подготвени, од вчера вечерта да ја спроведеме третата рунда“, рече Лавров. Тој додаде дека „оптимизмот“ за ситуацијата е пригушен со „гневите“ изјави на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

  Инвазијата на Русија врз Украина продолжува и денеска. Украинската војска предупреди дека инвазивните руски сили се борат да го опколат Киев, како и вториот по големина источен град Харкив, а западните дипломати бараат мерки за запирање на конфликтот. Тие предупредија дека украинските цивили најверојатно ќе бидат под поинтензивен напад.

   

  извор/фото:Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img