More

  Прекината е евакуацијата на цивилите од Мариопол, рута за евакуација не е безбедна

  Властите во Мариопол одлучија да ја запрат евакуацијата на цивилите од градот поради руското гранатирање.

  Заменик-градоначалникот на Мариопол Серхи Орлов за Би-Би-Си  изјави дека Мариупол е под постојано гранатирање, исто како и самата рута за евакуација.

  „Не е безбедно да се оди по тој пат поради борбите“, рече тој.

  Градскиот совет на Мариупол објави одложувањето на евакуацијата од градот.

  Во објава на Телеграм, Советот информира дека полицијата користи мегафони за да ги информира жителите за најновите информации за евакуацијата и нејзиното одложување.Во објавата се вели дека во моментов се водат преговори со Русија за воспоставување на прекин на огнот и обезбедување на безбеден хуманитарен коридор надвор од градот.

  Претходно, и Украина и Русија соопштија дека е договорен привремен прекин на огнот околу градовите Мариопол и Волноваха.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img