More

  Папата Франциск: Ова е војна од која течат крв и солзи

  Папата Франциск во неделата го отфрли руското тврдење дека се спроведува „специјална воена операција“ во Украина, велејќи дека земјата е погодена од војна.

  „Во Украина течат реки од крв и солзи. Ова не е само воена операција, туку војна која сее смрт, уништување и беда“, рече папата во своето неделно обраќање пред луѓето собрани на плоштадот пред базиликата Свети Петар.

  Сепак, како што беше случај во текот на 11-дневниот конфликт, папата јавно не ја осуди Русија по име за нејзината инвазија. Наместо тоа, тој го повтори својот апел за мир, создавање хуманитарни коридори и враќање на преговорите, јави Ројтерс.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  47 %
  8.2kmh
  75 %
  Sun
  -0 °
  Mon
  0 °
  Tue
  2 °
  Wed
  2 °
  Thu
  -1 °
  spot_imgspot_img