More

  Русија нареди прекин на огнот за да се спроведе евакуација на цивилите

  Руската војска соопшти дека утрово наредила прекин на огнот за да се овозможи евакуација на цивили од украинскиот главен град Киев, како и од градовите Мариупол, Харков и Суми, откако обидите за евакуација на цивили од Мариупол не успеаја претходниот ден.

  Но, рутите за евакуација што ги објави новинската агенција РИА Новости, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана, покажуваат дека на луѓето ќе им биде дозволено да заминат само во Русија и Белорусија.

  Украина го нарече потегот „целосно неморален“, а портпаролот на претседателот Володимир Зеленски рече дека на украинските граѓани треба да им се дозволи да ги напуштат своите домови преку украинска територија.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img