Грчко МНР: Неприфатливи се изјавите на портпаролката на руското МНР

0
289

Неприфатливи ги карактеризираше портпаролот на грчкото МНР Александрос Папајоану, изјавите на портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова, која говореше за „антируска информативна кампања во Грција“, став кој на социјалните мрежи го сподели руската амбасада во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција во одговор на новинарско прашање во врска со изјавата на портпаролката на руското МНР рече дека грчката надворешна политика се базира на целосното почитување на меѓународното право, а „главната грижа на Грција е прикажување на вистината, врз основа на потврдени и неспорни податоци“.

Додаде дека е за осуда секој обид, од каде и да доаѓа „за ширење лажни вести и дезинформации, чија цел е да се дезориентира јавното мислење“.

-Неодамнешните изјави на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, како и постовите на руската амбасада во Атина, за жал се неприфатливи и не се во согласност со дипломатската практика, како и со историските врски што ги обединуваат народите на Грција и Русија. Грција би сакала да се задржат историските односи, а однесувањето на Русија да се движи во оваа насока, вели Папајоану во писмената изјава.

Според она што од руската амбасада во Грција го објавија на социјалните мрежи, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова рекла дека „во Грција се шири досега невидена кампања за оцрнување на политиката на Русија“и додала дека функционери во Атина ја обвинуваат Русија и „лицемерно зборуваат за „неиспровоциран напад“ против Украина, првпат по Втората светска војна, „масовна инвазија“ итн“.