More

  Словенија олабавува голем дел од епидемиолошките мерки

  Белгија ги укинува, Словенија ги олабавува епидемиолошките мерки
  Белгија и Словенија најавија олабавување на епидемиолошките мерки, на третата година почетокот на пандемијата.

  Две години по прогласувањето вонредна состојба и карантин, Белгија ги укинува скоро сите епидемиолошки мерки, меѓу кои и обврските за носење маска и ковид пропусниците. Ккао што јавуваат белгиските медиуми, се укинува обврската за носење маска на јавни места, продавници и во училишта. Исклучок се здравствени установи и јавниот транспорт.

  Единствено останува препораката за носење маска на места каде не може да се држи безбедна дистанца. Се укинува и ограниченото време за работа на угостителските објекти, а се дозволува користење на максималните капацитети на театри, кина, концертни сали.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img