Нови 124 позитивни на КОВОД 19 денеска и починати 7 лица

0
297

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.209 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 98, Кавадарци – 7, Прилеп – 6, Охрид – 3, Штип и Дебар – по 2, Куманово , Тетово , Струмица, Кичево , Струга и Гевгелија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (124), регистрирани се 22 реинфекции.

Регистрирани сe 543 оздравени пациенти од: Скопје – 289, Битола – 39, Прилеп – 38, Куманово – 25, Кичево – 19, Гостивар – 14, Кавадарци и Велес – по 13, Штип – 12, Охрид и Ресен – по 9, Тетово, Струмица, Кочани и Неготино – по 7, Гевгелија и Делчево – по 6, Струга и Крива Паланка – по 5, Демир Капија – 4, Богданци – 3, Свети Николе, Кратово, Крушево , Демир Хисар, Македонски Брод и Макденоска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: две починати лица од Скопје (36г и 74г) и едно починато лице од Тетово (60г), Битола (67г), Прилеп (70г) ,Кочани (70г) и Пробиштип (67г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.209 тестови преку: ИЈЗ-43, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-2, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–112, Жан Митрев (Филип Втори)-33, Авицена-49, Биотек-74, Систина-58, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-160, ВФВ Медикал-25, Ели Медика-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 644.

Досега во земјата се направени вкупно 1.908.017 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.766, бројот на оздравени пациенти е 288.235, на починати е 9.086 а бројот на активни случаи изнесува 2.445.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 139920, Активни 1354
Куманово 16303, Активни 113
Битола 14351, Активни 126
Прилеп 13674, Активни 136
Тетово 13343, Активни 86
Кавадарци 10205, Активни 94
Велес 9507, Активни 100
Гостивар 9458, Активни 35
Охрид 8541, Активни 55
Штип 7920, Активни 25
Струмица 7916, Активни 22
Кичево 5450, Активни 42
Кочани 4982, Активни 12
Струга 4657, Активни 27
Гевгелија 4281, Активни 43
Неготино 3620, Активни 27
Ресен 2610, Активни 36
Свети Николе 2606, Активни 10
Радовиш 2479, Активни 10
Крива Паланка 2381, Активни 17
Делчево 1900, Активни 3
Дебар 1647, Активни 14
Берово 1628, Активни 4
Валандово 1459, Активни 3
Виница 1350, Активни 5
Пробиштип 1259, Активни 5
Богданци 1002, Активни 6
Кратово 941, Активни 10
Крушево 908, Активни 3
Демир Хисар 814, Активни 10
Македонски Брод 731, Активни 3
Демир Капија 581, Активни 4
Македонска Каменица 521, Активни 3
Пехчево 482, Активни 1
Дојран 339, Активни 1