Урсула фон дер Лајен: „ЕУ работи на намалување на енергетската зависност од Русија“

0
618

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денес изјави дека Европската Унија работи на намалување на енергетската зависност од Русија, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Мораме да се ослободиме од зависноста од рускиот гас, нафта и јаглен“, рече Фон дер Лајен на заедничката прес-конференција со италијанскиот премиер Марио Драги во Брисел.

Таа додаде дека Европската комисија во вторник ќе објави три нови предлози во таа насока.

Русија е еден од главните снабдувачи на Европската Унија (ЕУ) на сурова нафта, природен гас и цврсти фосилни горива, како што е јагленот.

Според податоците на Меѓународната агенција за енергетика, ЕУ минатата година увезла 155 милијарди кубни метри природен гас од Русија, што е околу 45 отсто од увозот на гас во ЕУ и околу 40 отсто од вкупната потрошувачка.

Комисијата ќе се обиде да ги заштити потрошувачите од зголемувањето на цените на енергијата преку реструктурирање на енергетскиот пазар на ЕУ.

Текстот во целост на: Агенција Анадолија (АА).