САД и европските сојузници најавуваат дополнителни санкции за Русија

0
328

Лидерите на Соединетите Американски Држави, Франција, Германија и Велика Британија ветија дека дополнително ќе ја казнат Русија поради нејзината инвазија врз Украина, соопшти Белата куќа на седми март. Се уште нема одлука за забрана за увоз на руска нафта и покрај зголемениот притисок од американските пратеници да го прекинат изворот на приходи на владата на рускиот претседател Владимир Путин.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа