More

  Иран успешно лансирал втор воен сателит во орбитата

  Иран соопшти дека успешно го лансирал својот втор воен сателит додека разговорите за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Техеран и големите сили достигнаа критична точка.

  „Вториот воен сателит на Иран наречен Нур-2 е лансиран во вселената со ракетата Касед на воздушното вселенско крило на Револуционерната гарда и успешно поставен во орбитата на 500 километри над Земјата“, објави официјалната новинска агенција ИРНА на 8 март.

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img