More

  Мицкоски: Најновото покачување на цените на горивата е жесток социјален удар врз граѓаните, владата итно да ја прифати мерката за намалување 50% на акцизата за горива

  Власта јавно кажа дека знаеле за агресијата врз Украина пред 4 месеци, што значи дека одговорна власт би се подготвувала за ценовен и економски шок. Но, тие пропуштија да се занимаваат со тоа што е најважно за граѓаните, нивниот стандард. Она што денес се случува во Македонија не е одраз на војната во Украина, туку последица на неспособната Влада, напиша на својот ФБ профил претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

  Во објавата Мицкоски додава:

  Поскапувањето на бензините е жесток социјален удар врз граѓаните во секој поглед, врз вработените, невработените, земјоделците, индустријата, стопанството.

  Не е време за изговори. Владата итно да се откаже од половина од акцизата која ја добива од горивата и да го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ кој е заглавен низ собраниските лавиринти за намалување за 50 проценти на акцизата. 43% од цената на бензините се давачки кон државата за секој литар гориво.

  Да се намали ДДВ за храна. Наместо 5 проценти даночна стапка за храна, да е нула проценти и бараме за парното да се намали на нула.

  ДДВ-то на електричната енергија до крај на годината да остане на исто ниво на 5%

  И многу важно, раст на платите во јавниот сектор преку усогласување на коефициентот на тежина на работната сила со веќе договореното со колективните договори.

  Пари во буџетот има, нека престанат да крадат, нека се стопираат непродуктивните трошења, набавките за златни чинии, нека се контролираат јавните трошења.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img