More

  Нафтениот гигант Шел се повлекува од Русија, ќе престане да купува нафта и гас од Москва

  Енергетскиот гигант Шел објави дека ќе ги запре сите купувања на руска нафта и гас и ќе ги затвори другите операции во земјата, придружувајќи им се на десетици други компании во прекинувањето на врските со Москва поради нејзината неиспровоцирана инвазија на Украина.

  Шел во соопштението објавено на 8 март наведува дека не било во ред што купиле руска сурова нафта минатата недела, потег што беше остро критикуван бидејќи Москва ги засили бомбардирањата и гранатирањето на украинските градови, вклучително и на станбените области.

   

   

  извор/фото: Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img