Нафтениот гигант Шел се повлекува од Русија, ќе престане да купува нафта и гас од Москва

0
243

Енергетскиот гигант Шел објави дека ќе ги запре сите купувања на руска нафта и гас и ќе ги затвори другите операции во земјата, придружувајќи им се на десетици други компании во прекинувањето на врските со Москва поради нејзината неиспровоцирана инвазија на Украина.

Шел во соопштението објавено на 8 март наведува дека не било во ред што купиле руска сурова нафта минатата недела, потег што беше остро критикуван бидејќи Москва ги засили бомбардирањата и гранатирањето на украинските градови, вклучително и на станбените области.

 

 

извор/фото: Радио Слободна Европа