More

  Направени 2.557 тестови регистрирани се 340 нови случаи на КОВИД-19, починати 11 лица

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

  Направени се 2.557 тестови, а регистрирани се 340 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 198, Велес – 21, Куманово – 17, Прилеп – 16, Битола – 14, Кавадарци – 13, Тетово – 10, Гостивар и Ресен – по 8, Гевгелија – 7, Кичево и Радовиш – по 5, Кочани – 3, Неготино, Берово и Богданци – по 2, Охрид, Штип, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 1. Од вкупниот број на позитивни (340), регистрирани се 56 реинфекции.

  Регистрирани сe 526 оздравени пациенти од: Скопје – 262, Велес – 29, Куманово – 28, Прилеп – 25, Битола – 24, Кавадарци – 23, Тетово – 22, Гостивар – 21, Ресен – 16, Гевгелија – 12, Кичево – 9 , Радовиш, Кочани и Неготино – по 7, Берово, Богданци и Охрид – по 4, Штип, Струга, Крива Паланка и Дебар – по 3, Валандово, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 2, Струмица и Свети Николе – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица од Скопје (84г) и Кичево (75г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 9 починати лица од: Скопје (4), Куманово (1), Гостивар (1), Свети Николе (1), Крушево (1) и Гевгелија (1).Починатите лица се на возраст од 63г. до 93г. Лицата за починати се пријавени вопериод од 16.02. до 04.03.2022. Од пријавените 4 лица се починати во

  болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови. Од вкупниот број на починати лица, кај 8 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 2.557 тестови преку: ИЈЗ-351, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-44, Авицена-85, Биотек-142, Систина-57, лабораторија Лаор-46, Синлаб-10, Ремедика-15, Плодност-38, Генеа-4, Никоб Лаб-227, ВФВ Медикал-26, Ели Медика-17, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.200.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.910.601 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 300.106, бројот на оздравени пациенти е 288.761, на починати е 9.097 а бројот на активни случаи изнесува 2.248.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 140127, Активни 1291

  Куманово 16319, Активни 106

  Битола 14366, Активни 113

  Прилеп 13689, Активни 122

  Тетово 13353, Активни 73

  Кавадарци 10215, Активни 85

  Велес 9528, Активни 96

  Гостивар 9467, Активни 31

  Охрид 8542, Активни 33

  Штип 7920, Активни 22

  Струмица 7915, Активни 14

  Кичево 5455, Активни 38

  Кочани 4985, Активни 12

  Струга 4656, Активни 20

  Гевгелија 4288, Активни 33

  Неготино 3622, Активни 20

  Ресен 2618, Активни 40

  Свети Николе 2605, Активни 5

  Радовиш 2484, Активни 12

  Крива Паланка 2382, Активни 14

  Делчево 1900, Активни 0

  Дебар 1648, Активни 13

  Берово 1630, Активни 6

  Валандово 1460, Активни 4

  Виница 1350, Активни 5

  Пробиштип 1259, Активни 4

  Богданци 1004, Активни 5

  Кратово 942, Активни 9

  Крушево 908, Активни 2

  Демир Хисар 815, Активни 9

  Македонски Брод 731, Активни 3

  Демир Капија 581, Активни 4

  Македонска Каменица 521, Активни 3

  Пехчево 482, Активни 1

  Дојран 339, Активни 0

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img