More

  САД забранија увоз на нафта и гас од Русија, најави претседателот Бајден

  САД забранија увоз на руски нафта и гас, рече претседателот Џо Бајден поради инвазијата на Украина.

  Бајден рече дека за ова постои силна двопартиска поддршка во Конгресот.

  „Американците собраа поддршка за да го поддржат нивниот украински народ“, рече Бајден.

  Тој додаде дека ја донел оваа одлука „во тесна консултација со нашите сојузници и нашите партнери ширум светот, особено во Европа. Затоа што обединетиот одговор на агресијата на Путин беше мојот главен фокус да ги одржам НАТО, ЕУ и нашите сојузници целосно обединети“.

  Бајден рече дека разбира оти многу од европски сојузници и партнери можеби нема да бидат во позиција да им се придржат на САД во оваа мерка.

  „Но, ние тесно соработуваме со Европа и нашите партнери за да развиеме долгорочна стратегија за намалување на нивната зависност од руската енергија. Нашите тимови активно разговараат како тоа да се случи. Остануваме обединети во нашата цел“, изјави Бајден предмалку на прес-конфереција во Белата куќа.

  извор: VOA

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img