More

  Републиканскиот сенатор Ренд Пол го блокираше гласањето за пакетот помош за Украина од 40 милијарди долари

  Републиканскиот сенатор Ренд Пол го блокираше гласањето за пакетот помош за Украина од 40 милијарди долари, што ги забави напорите на САД да испорачаат поголема помош на Украина.

  „Не можеме да ја спасиме Украина на штета на американската економија“, рече Пол.

  Потегот на Пол го одложи гласањето за уште една недела, кога Сенатот се очекува да го изгласа законот.

  Во меѓувреме, Украина соопшти дека се водат преговори за ослободување на 38 војници од фабриката за челик Азовстал во Мариупол во замена за руски затвореници.

  извор и фото: VOA

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  88 %
  1.5kmh
  0 %
  Mon
  23 °
  Tue
  29 °
  Wed
  31 °
  Thu
  32 °
  Fri
  23 °
  spot_imgspot_img