More

  Најскап автомобил: Мерцедесовиот олдтајмер продаден за неверојатни 142 милиони долари

  Олдтајмерот на Мерцедес-Бенц е продаден за 142 милиони долари, со што стана најскапиот автомобил на светот, известува Агенција Анадолија (АА).

  Аукциската куќа „Сотбис“ објави дека возилото е продадено на неименуван колекционер на автомобили на аукција во Германија на 5 мај.

  Со оваа продажба урнат е досегашниот рекорд од 48,4 милиони долари, цена за која во 2018 година беше продаден автомобилот Ферати 250ГТО од 1962 година.

  Станува збор за Мерцедес-Бенц 300 СЛР „Уленхаут купе“ од 1955 година, кој беше еден од само двата прототипа што ги произведе тркачкиот оддел на Мерцедес-Бенц.

  Текстот во целост на: Агенција Анадолија (АА).

   

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img