More

  Парламентарни избори во Франција – Макрон го губи апсолутното мнозинство

  Првите проекции на излезните анкети покажуваат дека актуелниот француски претседател Емануел Макрон е на прагот да го загуби апсолутното мнозинство во Националното собрание по вториот круг од парламентарните избори.

  Резултатите од излезните анкети покажуваат дека коалицијата на Макрон „Заедно“ ќе освои најмногу пратенички места, но недоволно за апсолутно мнозинство. По него следи сојузот на централно-левичарските партии на чело со Жан-Лук Меланшон.

  Проекциите на агенциите „Ифоп“, „Опинионвеј“, „Елабе“ и „Ипсос“ покажуваат дека „Заедно“ освоиле меѓу 200 и 260 места, а сојузот на Меланшон меѓу 149 и 200 места.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img