More

  Бугарскиот парламент денеска расправа за францускиот предлог

  Народно собрание на Бугарија денеска расправа за усвојувањето одлука со која се одобрува предлогот на француското претседателство со Европската Унија за преговарачката рамка за Македонија и Албанија.

  Ова следува откако вчера членовите на Комисијата за надворешни работи на бугарското Собрание три и пол часа дебатираа за трите предложени решенија за решавање на македонско-бугарскиот спор. По дебатата, Комисијата синоќа го усвои предлогот од лидерот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов, за решение на односите меѓу Софија и Скопје.

  Како што јави БГНЕС, предлогот е усвоен со гласовите на ГЕРБ и ДПС, а документот што е изгласан се базира на францускиот предлог. Партиите „Има таков народ“, БСП и „Преродба“ рекоа дека нема да ја поддржат одлуката бидејќи се разликува од она што досега го усвои бугарскиот Парламент. Воедно, од ИТН посочија дека дебатата во Комисијата е беспредметна, оти премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски веќе го одбил предлогот.

  Со францускиот предлог се предвидува Националното собрание да ѝ даде мандат на Владата да го одобри предлогот на француското претседателство за измени на нацрт-преговарачката рамка и да го укине ветото против РСМ.

  Предлогот на „Демократска Бугарија“ предвидува тоа да се направи под 4 услови:

  1.пречистување на текстот за да се обезбеди влез на Бугарите во Уставот на Македонија;
  2. ништо во процесот на пристапување на Скопје во Европската унија не може да се толкува како бугарско признавање на постоењето на „македонски јазик“;
  3. да се осигура дека добрососедството останува хоризонтален критериум до крајот на преговорите на Скопје со ЕУ;
  4. периодичното разгледување на имплементацијата на договорот за соседство да биде јавно објавено во преговарачкиот процес.

  фото:

  Wikiwand
  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img