More

  Хазим Кукурузовиќ во деветтата деценија од животот учествува на трки, не користи никакви лекарства

  Хазим Кукурузовиќ од Градачац, иако зачекори во деветтата деценија од животот, е еден од најстарите активни тркачи во Босна и Херцеговина (БиХ) и со својот начин на живот и неисцрпна енергија, сигурно може да биде инспирација не само на лицата во подоцнежните години, туку и на многу помладите, известува Агенција Анадолија (АА).

  Кукурузовиќ, 81-годишен рекреативен тркач, поранешен инженер, кој веќе со години живее во Сараево, со трчање и атлетика се занимава од раната младост и е заљубеник во спортот, а како младинец честопати освојувал и медали на трките.

  Како што раскажа во разговорот за Агенција Анадолија (АА), потоа следувал семеен живот и изградба на кариерата, па на некој начин имал желба многу повеќе да им се посвети на спортот и физичките активности.

  „Едвај чекав да одам во пензија и да почнам да се занимавам со планинарење и трчање. Еве веќе 20 години е така, и уживам во тоа. Јас воопшто не сум за шетање, јас само сакам да трчкарам и да трчам. Тоа е фантазија, тоа е убавината, уживанција, особено во овие години“, рече овој заљубеник во трчањето и планинарењето.

  Текстот во целост на:Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img