More

  Брнз: САД ја поздравуваат дискусијата за францускиот предлог во Северна Македонија

  САД ја поздравуваат дискусијата во Северна Македонија за ревидираниот предлог за почеток на преговори, порача вечерва американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз.

  -САД ја поздравуваат дискусијата во Северна Македонија за ревидираниот предлог на ЕУ за старт на преговорите, признавајќи ја важноста на македонскиот јазик и идентитет, порача Брнз во објавата, која вечерва беше објавена на Фејсбук страницата на американската Амбасада.

  -Долго време ја поддржуваме иднината на Северна Македонија во ЕУ и сега гледаме пат за придвижување нанапред, истакна Брнз.

  извор: ФБ Американска амбасада
  фото: Архива

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  88 %
  1kmh
  100 %
  Mon
  18 °
  Tue
  23 °
  Wed
  26 °
  Thu
  25 °
  Fri
  28 °
  spot_imgspot_img