More

  Bloombergbusiness: Глобалните цени на нафтата би можеле да достигнат 380 долари за барел, доколку казните ја потикнат Русија да го намали производството

  Глобалните цени на нафтата би можеле да достигнат „стратосферски“ 380 долари за барел доколку американските и европските казни ја поттикнат Русија да нанесе одмазднички намалувања на сировото производство, предупредија аналитичарите на JPMorgan, објави bloombergbusiness.

  Земјите од Г-7 подготвуваат комплициран механизам за ограничување на цената на руската нафта во обид да ги затегнат завртките на воената машина на Владимир Путин во Украина.

  Но, со оглед на силната фискална позиција на Москва, нацијата може да си дозволи да го намали дневното производство на сурова нафта за 5 милиони барели без прекумерна штета на економијата, велат аналитичарите на JPMorgan – потег што ќе ја зголеми цената на суровата нафта.

  извор: Instagram bloombergbusiness

  фото: Instagram bloombergbusiness

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img