More

  На северот од Косово се појавија билборди со порака „Добре дојдовте во ЗСО“

  Четири општини на северот на Косово со српско мнозинство утрово се разбудија со пораки „Добредојдовте во Заедницата на српските општини“.

  На билбордите и плакатите низ Косовска Митровица, Лепосавиќ, Зубина Поток и Звечани се видливи паролите „Ова е ЗСО“, со симболи и пораки на англиски јазик кои говорат за оваа организација.

  Тие пораки биле истакнати на главното шеталиште во Северна Митровица, на билбордите лоцирани на влезовите и излезите на четири општини, пренесува Нова.рс.

  Договорот за формирање на ЗСО е постигнат во 2013 година, пред точно 3.391 ден, што Приштина не го исполни, а неколку пати претходните денови можеа да се слушнат пораки и барања на Србите од Косово и Метохија дека сакаат формирање на ЗСО и дека тоа е обврска што Приштина мора да ја исполни.

  Владата во Приштина го одложи спроведувањето на реципрочните мерки кон Србија за еден месец. Одлуката е донесена по средбата на шефовите на косовските држави со американскиот амбасадор Џефри Ховени. САД побараа спроведувањето на одлуките да се одложи за 30 дена.

  извор: Нова.рс.

  фото: Kosovo online

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img