More

  Уште три брода со пченка тргнаа од Украина

  Министерството за национална одбрана на Туркије (Турција) соопшти дека од Украина тргнале бродови со пченка со знамиња на Панама, Малта и Туркије, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Според соопштението на Министерството, бродот „Навистар“ со знаме на Панама, кој тргна од пристаништето Одеса во Украина и треба да пристигне во Ирска, превезува 33.000 тони пченка.

  Бродот ќе биде контролиран од Заедничкиот координативен центар на северот на Истанбул.

  Вториот брод со 13.000 тони пченка кој тргна од пристаништето Черноморск во Украина треба да пристигне во Велика Британија. Релацијата на бродот „Роџен“ со знаме на Малта ја следи и Заедничкиот координативен центар.

  Заплови и бродот „Поларнет“ под турско знаме, кој чекаше во пристаништето Черноморск во Украина. Бродот треба да стигне во Карасу.

  Бродот носи 12.000 тони пченка. Пред да стигне до Карасу, ќе биде прегледан од Заедничкиот координативен центар на северот на Истанбул.

  Извор:Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img