More

  Загинаа 12 лица: Аџии биле во автобус на пат кон Меѓугорје

  Несреќата се случила на 62-от километар од автопатот меѓу Јарек Бишашки и Подворец. Од полициската управа Вараждин кусо соопштија дека на местото на несреќата, покрај полициски службеници од полициската управа Вараждин и Загреб, биле ангажирани и неколку екипи на Брза помош и противпожарна единица од двете жупанија.

  Тешка сообраќајна несреќа се случила околу 5 часот и 40 минути на автопатот А4 во правец кон Загреб. Автобус со полски регистрации излетал од патот. Според првите информации загинале 12 лица, а бројот на повредени е поголем. Претставници на полската амбасада од Загреб заминуваат на местото на тешката несреќа, ни рекоа од полското Министерство за надворешни работи. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки потврди дека во автобусот имало аџии кои оделе за Меѓугорје.

  Од Полска во Хрватска итно пристигнуваат министерот за здравство Адам Ниеџиелски, заменик министерот за надворешни работи Марчин Пжидач и лекари и психолози од екипите за итна помош. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки разговараше со својот хрватски колега Андреј Пленковиќ, кој потврди дека на патниците ќе им биде укажана секаква медицинска помош. Несреќата се случила на 62-от километар од автопатот меѓу Јарек Бишашки и Подворец. Од полициската управа Вараждин кусо соопштија дека на местото на несреќата, покрај полициски службеници од полициската управа Вараждин и Загреб, биле ангажирани и неколку екипи на Брза помош и противпожарна единица од двете жупанија.

   

  vecernji.hr

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img