More

  (ВИДЕО) Риболов на Крес и случајно уловиl млада ајкулa

  Силно ме повлече. Тој влече и влече, на почетокот мислев дека е некаква риба. Речиси го извлеков и потоа се олабави. Беше малку замаен, но набрзо се врати во морето. Практично можев да го допрам додека се приближи толку.

  Ова ни го кажа читател кој во петокот околу 16 часот по грешка фатил ајкула на Крес. Кога виде што фатил, веднаш го пушти и продолжи уште малку да се валка во плиткото додека не исчезна во длабочините.,

  – Во основа ловев риба. Малку му ја допрев опашката, но не сакав повеќе од тоа бидејќи дојдов со куче, па веројатно ќе полуде. Беше навистина интересно, на почетокот навистина мислев дека е риба, но кога ја видов одблизу, дефинитивно беше ајкула – изјавила читателката чие семејство спиело на плажата оддалечена двесте метри.

  – На Крес видовме само делфини, а јас успеав да фатам само платика. Кога се приближи, можеше да се види дека е сино и дека се работи за некоја необична риба. Кога ја видов нејзината перка како излегува, помислив дека е ајкула. Буквално беше во плиткото, бранот почна да му удира шлаканици додека беше блиску, за малку ќе испаднеше. Не се плашев, главната работа е што тргна по својот пат и дека е добро – заклучи читателот.

  ВИДЕО

  24sata.hr

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img