More

  Димитров: Зачестената употреба на „северномакедонци“ кај странските дипломати освен што е навреда за Македонците е и подривање на Преспанскиот договор

  Поранешниот вицепремиер за европски прашања и МНР, Никола Димитров реагираше на социјалните мрежи дека во последно време зачестена е употребата на „северномакедонци“ кај странските дипломати и функционери.

  -Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го поддржуваат Преспанскиот договор.

  Но, еден од двата клучни столба на компромисот на Преспанскиот договор, е токму самоопределувањето како Македонци кои зборуваат македонски јазик, нешто што самиот Договор го гарантира.

  Со други зборови “Cеверна Македонија” е можна само доколку во неа живеат Македонци, заедно со своите сограѓани и тоа така мора да се почитува.

  Затоа секоја употреба на терминот “северномакедонци” освен што е навреда за Македонците е и подривање на Преспанскиот договор.

  Очигледно е потребен далеку посериозен фокус на нашата дипломатија за овој недвосмислен наратив да се промовира во меѓународните односи и да се превенира оваа појава бидејќи се чини дека во последниве месеци тоа никој не го работи.

  Тоа е недозволиво.

  Особено имајќи предвид дека во овој период една земја членка на ЕУ и наш сосед директно го негира токму македонскиот идентитет и јазик.

  Мора да се работи и проактивно, но и редовно и ажурно да се реагира на секоја погрешна употреба без исклучок сѐ додека меѓународната пракса не биде целосно на линија со одредбите на Договорот.

  Извор: ФБ Никола Димитров

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img