More

  Автобус се запали кај Бургас, повторно затворен автопатот Тракија

  Автопатот „Тракија“ кај Бургас е затворен за сообраќај откако се запали автобус кој превезувал 50-тина патници, пренесуваат бугарските медиуми. Инцидентот се случил околу 17 часот, а на терен интервенирале две противпожарни возила.

  Информација за повредени патници нема, а како што објави „Нова“ повикувајќи се на сведоштво на возачот на автобусот, тој застанал и ги симнал сите патници, откако видел дека нешто чади.

  Сообраќајот се пренасочува по заобиколните правци, а само најлевата лента на автопатот кон Софија е отворена за сообраќај.

  На истиот автопат, но кај Стара Загора вчера околу 20 часот по локално време, автобус со српски регистарски таблички излета од автопатот „Тракија“ во Бугарија и се преврте во ендек.

  Во автобусот имало 38 деца и 11 возрасни. Децата биле учесници на фестивал во Несебар. Патувале од Несебар и се членови на фолклорниот ансамбл ЈУ-ЛИРА од Србија.

   

  извор: 360stepeni.mk

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  88 %
  1kmh
  100 %
  Mon
  18 °
  Tue
  23 °
  Wed
  26 °
  Thu
  25 °
  Fri
  28 °
  spot_imgspot_img