More

  Акин Сезер, омилениот охридски зет кој кога дошол немал никој познат во Охрид

  Акин Сезер е роден во турскиот град Ајдин и кога во 2012 решил да се пресели во Охрид каде што дошол службено, немал тука ниту роднини, ниту пријатели. Сега има сѐ. Се запознал со охриѓанката Лејла, Турчинка со македонско државјанство, оформил семејство, има осумгодишен син и произведува органски зеленчуци од турски семиња и македонски специјалитети со необични додатоци. Патем, тој е омилениот охридски зет и во оваа деценија откако живее во Охрид, стекнал многу пријатели и соработници, а донел и многу туристи од родната Турција.

  Се смета себеси за добар прогнозер на состојбите и вели дека никогаш досега не згрешил во проценките.

  „Ја сфатив економската и политичката криза во Турција пред 10 години и се населив во Македонија. Последните 5 години економската и политичката криза се насекаде низ светот и ќе траат најмалку уште 5 години. Затоа, минимизирајте ги потребите во вашиот живот, ако имате можност, направете си градина и произведувајте за сопствените потреби или пазарувајте од локалните производители и избирајте производи кои се произведени тука, во земјава. Не чекајте да се разболите или да добиете деца за да почнете да се храните здраво и со органска храна. Под итно зголемете ја потрошувачката на зеленчук и овошје барем за 3 пати, бидејќи месото е најлошата храна што го зголемува ширењето на ракот…Нахранете домашно милениче или оставете вода и храна на соодветни места за бездомните животни и бидете нивниот најдобар пријател. И секако, почитувајте ја природата затоа што таа почнува да ни се одмаздува заради нашето непочитување“.

  „Моите семејни записи се многу стари. На пример, имаме 400-годишна историја од мајчината страна во градот каде што сум роден, но во Македонија немав никого. Дојдов тука службено во 2011 и 2012 година и многу ми се допадна Охрид. Затоа веќе во јуни 2012 година донесов храбра одлука да се преселам тука и тоа и го направив на 3 септември истата година. Кога првпат му кажав на моето семејство за одлуката да се преселам во Македонија, мајка ми мислеше дека се враќам заради бизнис. Таа е навикната на тоа затоа што често патував и се селев заради работата, но не претпоставуваше дека ова ќе биде на долги стази. Неколку месеци откако се доселив ја запознав мојата сопруга Лејла и се венчавме. Нејзиното семејство секако ми постави многу прашања за тоа зошто сум одлучил да се преселам тука и јас морав да им објаснам, но брзо ме прифатија. Мојата сопруга и нејзиното семејство се македонски државјани со турско потекло и се многу фини луѓе па за кратко време почнавме многу добро да се сложуваме. Сега тука имам многу пријатели“, раскажува нашиот соговорник кој е веќе препознатлив лик во охридската чаршија и омилен охридски зет.

  Тој првично основал во Македонија туристичка агенција и носел туристички групи од Турција, а неговиот прв слоган бил: „Македонија е многу повеќе од она што го гледате низ прозорецот на автобусот“.

  Најголемиот дел од неговиот зеленчук го продава директно од нива, а ни откри и дека некои скопски ресторани купуваат зеленчук од него, па како што вели: „ве хранат со органски зеленчук без да ви кажат“.
  Другите производи што ги прави можат да се нарачаат само директно од него бидејќи се во мали количини за да ги пласира во продавници.

  Вели дека откако станал член на движењето Слоу фуд во Македонија, кое го следел и од Турција, многу луѓе во Македонија почнале да ја препознаваат неговата фарма.

  Најмногу ужива во заедничкото готвење со неговиот син, иако е тоа обично обврска на Лејла.

  „На почетокот ѝ дадов добар курс“, се смее Аким и додава дека тој и син му готват само повремено и кога треба да се подготви нешто посебно. Најчесто на менито имаат јадења направени од нивниот зеленчук, а редовно имаат супа и салата.

  Признава дека пред неколку години помислил со семејството да се врати во Турција бидејќи бил исплашен од здравствениот и образовниот систем, но во договор со сопругата се откажале од тоа и, вели, научиле да се грижат самите за повеќето свои потреби.
  „Често одиме во Турција, а со оглед на тоа што имам големо семејство, никогаш не ни недостасуваат гости. Донесов многу туристи во Македонија. Моите браќа, пријатели и роднини често доаѓаат тука, но доаѓаат и луѓе кои не ме познаваат бидејќи приказните за луѓето како мене секогаш привлекуваат внимание и будат интерес“, завршува со муабетот Сезер, еден од најведрите и најомилените ликови во сега веќе и неговиот Охрид.

   

   

  artkujna.mk

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  88 %
  1kmh
  100 %
  Mon
  18 °
  Tue
  23 °
  Wed
  26 °
  Thu
  25 °
  Fri
  28 °
  spot_imgspot_img