More

  Заврши трилатералниот Самит меѓу Ердоган, Зеленски и Гутереш во Лавов

  Заврши трилатералниот Самит меѓу претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, украинскиот претседател Владимир Зеленски и генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Трилатералниот Самит се одржа во палатата Поточки во Лавов.

  Се истакнува дека самитот траел 40 минути и бил затворен за медиумите.

  Од турската делегација, на самитот биле присутни и министерот за надворешни работи на Туркије, Мевлут Чавушоглу, шефот на турската национална разузнавачка служба МИТ, Хакан Фидан, и портпаролот на турското Претседателство, Ибрахим Калин.

  Пред трилатералниот Самит, турскиот претседател Ердоган имаше одделна средба со Зеленски.

  Според соопштеното, на Самитот се разговара за прашањата во врска со Руско-украинската војна.

  Се очекува по трилатералниот Самит да се одржи заедничка прес-конференција.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  16.8 ° C
  16.8 °
  16.8 °
  82 %
  0kmh
  100 %
  Mon
  19 °
  Tue
  24 °
  Wed
  25 °
  Thu
  25 °
  Fri
  27 °
  spot_imgspot_img