More

  Обука за увид на место на настан на подметнат пожар

  Во периодот 19-23.09.2022 во Центарот за обука на МВР се одржа стручна обука од областа на подметнат пожар, која беше организирана од страна на Одделот за криминалистичко технички испитувања и вештачења со поддршка на Француската амбасада во Скопје. Предавачи на обуката беа искусни експерти од француската полиција, а како слушатели учествуваа претставници од организациските единици за криминалистичка техника и криминалистичка полиција од сите Сектори за внатрешни работи и претставници од форензичките лаборатории во МВР.

  Обуката опфати теми за увид на место на настан и обезбедување доказен материјал, техники за водење криминалистички истраги и лабораториска анализа на обезбедените материјални траги.

  Како составен дел на обуката беше организирана и практична вежба која претставуваше симулација на пожар на патничко моторно возило, според претходно подготвено сценарио кое опфати активности за обезбедување и увид на местото на настан, како и оперативна криминалистичка истрага на делото.

  извор: МВР
  фото: МВР

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  86 %
  0kmh
  20 %
  Fri
  7 °
  Sat
  9 °
  Sun
  1 °
  Mon
  1 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img