More

  TOP NEWS

  Влада: Преземени првите мерки за прифаќање на украинските државјани

  Во контекст на последните случувања поврзани со Украина, на предлог на Министерството за надворешни работи, Владата на денешната редовна, 19-та седница, ја усвои Информацијата...

  Уставниот суд ја одложи одлуката за изборот на Талат Џафери, немало доволно судии

  Уставниот суд ја одложи одлуката дали ќе поведе постапка за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието кој се случи на 27 април...

  Комисијата ќе препорача укинување на сертификатите за влез во моловите, но за влез во кафеани и ресторани да останат

  Комисијата за заразни болести по одржаниот состанок одлучи да препорача до Владата да се укинат задолжителното поседување на сертификати за вакцинација, за влез во...

  Влада: Се преземаат сите мерки за зачувување на стандардот на граѓаните

  Република Северна Македонија има задоволителна количина прехранбени производи и нафтени деривати во стоковните резерви, граѓаните да бидат смирени не се очекува ценовен шок на...

  „ПАРИ“ АНАЛИЗИРА: Која банка загубила најмногу коминтенти поради затворањето на фирмите?

  Статистиката на Централниот регистар објави дека минатата година се затворени 6.995 фирми. Толку сметки, всушност згаснале и во банките. Порталот „Пари“ врз основа на податоците од платформата БизнисМрежа.мк ги анализира згаснатите...

  Бектеши: Нема ценовни шокови кај основните прехранбени производи, има доволно стокови резерви, трговците да ја почитуваат одлуката за замрзнување на маржите

  Нема да има притисок врз цените на основните прехранбени производи, земјата има задоволително ниво на залихи на прехранбени производи и нафтени деривати во стоковите...

  Родителите со бебето тргна за Македонија, во Украина уште 50 Македонци

  Бебето старо само неколку дена, што беше заглавено со своите родители во Харков, каде во моментов се водат најголемите борби, тргна на пат за...

  Македонско семејство со петдневно новороденче заглавено во Харков, МНР прави напори да го извлечи

  Министерството за надвореншни работи е во постојана комуникација со македонските граѓани во Украина, соопшти на денешниот брифинг министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според...

  Пресуди за „Титаник“ – Протуѓер доби условна пресуда, Јанакиески и Јанкуловска затворски казни

  Во Основниот Кривичен суд – Скопје денеска беа објавени пресудите за обвинетите кои признаа вина во случајот „Титаник“. Мартин Протуѓер, поранешен генерален секретар на владата...

  Последни вести

  spot_imgspot_img