More

  TRAVEL

  (ФОТО) Висовац, остров на мирот и молитвата во Хрватска

  Островот Висовац припаѓа на најважните природни и културни вредности на Република Хрватска. До средината на 15 век пустиниците на св. Августин, а од 1445...

  (ФОТО) Катедрала на солта: Импресивна подземна градба 200 метри под земја

  Колумбиската катедрала на солта или Catedral de Sal, е неверојатно архитектонско ремек-дело и место кое не треба да го пропуштите доколку сакате да ја...

  (ФОТО) Потонат тенк атракција за нуркање во Анталија

  Потонат тенк со тежина од 45 тони е вистинска атракција за нуркачите во Анталија. Тенкот е дел од вештачкиот гребен за туристичко нуркање во...

  (ВИДЕО) Полициско комбе од ерата на комунизмот како експонат стои пред влезот во шеталиштето “Топтани”

  Полициско комбе од ерата на комунизмот стои како експонат пред влезот во шеталиштето "Топтани" во центарот на Тирана. Комбето е од италијански "Фијат" и...

  Тврдината НЕХАЈ: Симболот на градот Сењ, од кој се гледа неверојатен поглед на морето, островите, Велебит

  Тврдината Нехај, симболот на градот Сењ, била изградена во 1558 година под надзор на капетанот и генерал на хрватската воена граница, Иван Ленковиќ и...

  Њујорк и Сингапур најскапи градови за живеење

  Њујорк и Сингапур се најскапите градови за живеење во светот во 2022 година, бидејќи зголемените цени на енергијата ја удвоија стапката на инфлација во...

  (ФОТО) Снежна бајка на Плитивички езеро во Хрватска

  Првиот снег во Хрватска ги претвори Плитвички Езера во прекрасна зимска бајка. На официјалниот профил на националниот парк на Instagram беа објавени фотографии од оваа...

  Мадаин Салих камениот град во Саудиска Арабија

  Мадаин Салих или градот на Салих е археолошки локалитет во северозападниот дел на Саудиска Арабија, „само“ четири часа оддалечен од Медина. Тоа е едно...

  (ВИДЕО)Туристичка атракција во Катар, град на духови -Филм Сити

  Катар е во центарот на светското внимание, бидејќи деновиве, таму се одржува Светското првенство во фудбал. Неретко се зорува за туристичките атракции, а една...

  Последни вести

  spot_imgspot_img