Хрватска влезе во полуфинале на Светското првенство, победен Бразил

0
174

Хрватските фудбалери влегоа во полуфиналето на Мундијалот победувајќи го Бразил во четвртфиналето по изведувањето на пенали со 4-2 (1-1, 0-0), а во полуфиналето подобриот од дуелот Холандија-Аргентина. чека.

По регуларниот дел беше 0-0, а по продолженијата 1-1. Бразил поведе со голот на Нејмар (105+1), а израмни Бруно Петковиќ во 117. минута.

Во пенал рулетот херојот на мечот Доминик Ливаковиќ одбрани удар на Родриго, а Маргинос ја погоди стативата, а Влашиќ, Оршиќ, Мајер и Модриќ погодија за Хрватска.

Хрватска вторпат по ред стигна до полуфиналето на Светското првенство, а вкупно трет пат, елиминирајќи го петкратниот светски првак Бразил на пенали. Хрватска по осми пат во последните девет натпревари играше продолженија, а четврти пат изведе пенали и четврти пат по изведувањето на пенали се пласираше на СП.

Пламените им наметнаа свој ритам на Бразилците, со доволна деструктивност да го спречат бразилскиот напад и брилијантно позиционирана одбрана, предводена од маестралниот Ливаковиќ, која средниот ред ја надополни и обезбеди. Сепак, таа одлична одбрана падна во 105. минута, со момент на генијалност на суперѕвездата Нејмар и се чинеше дека првиот фаворит на шампионатот ќе оди во полуфинале. Сепак, храбрата Хрватска не се предаде и во Во 117. минута стигнаа до израмнување.

Марио Пашалиќ ја доби довербата на селекторот Златко Далиќ и го стартуваше четвртфиналниот меч на Хрватска со Бразил, а Андреј Крамариќ повторно беше во улога на централен напаѓач.

Борна Соса се врати во стартниот состав на левото крило, а преостанатите девет играчи ги започнаа сите натпревари во досегашниот дел од првенството.

Хрватска го започна натпреварот многу смирено, организирано и тактички перфектно, а Ватрените воопшто не беа импресионирани од силните Бразилци.

Во 13. минута брза и прецизна контра на Хрватска, Пашалиќ нафрли од десното крило, а Јурановиќ, а потоа и Перишиќ не можеа да ја зафатат топката во шеснаесетникот.

Во 20. минута Гвардиол во последен момент го блокира ударот на Винисиус, а уште еден добар пробив на Јурановиќ со лош удар завршува Перишиќ. До крајот на полувремето само Нејмар имаше слаб обид од слободен удар, а поседот на топката во првото полувреме беше 51-49 во корист на Кариока.