More

  Хрватска влезе во полуфинале на Светското првенство, победен Бразил

  Хрватските фудбалери влегоа во полуфиналето на Мундијалот победувајќи го Бразил во четвртфиналето по изведувањето на пенали со 4-2 (1-1, 0-0), а во полуфиналето подобриот од дуелот Холандија-Аргентина. чека.

   

  По регуларниот дел беше 0-0, а по продолженијата 1-1. Бразил поведе со голот на Нејмар (105+1), а израмни Бруно Петковиќ во 117. минута.

  Во пенал рулетот херојот на мечот Доминик Ливаковиќ одбрани удар на Родриго, а Маргинос ја погоди стативата, а Влашиќ, Оршиќ, Мајер и Модриќ погодија за Хрватска.

  Хрватска вторпат по ред стигна до полуфиналето на Светското првенство, а вкупно трет пат, елиминирајќи го петкратниот светски првак Бразил на пенали. Хрватска по осми пат во последните девет натпревари играше продолженија, а четврти пат изведе пенали и четврти пат по изведувањето на пенали се пласираше на СП.

  Пламените им наметнаа свој ритам на Бразилците, со доволна деструктивност да го спречат бразилскиот напад и брилијантно позиционирана одбрана, предводена од маестралниот Ливаковиќ, која средниот ред ја надополни и обезбеди. Сепак, таа одлична одбрана падна во 105. минута, со момент на генијалност на суперѕвездата Нејмар и се чинеше дека првиот фаворит на шампионатот ќе оди во полуфинале. Сепак, храбрата Хрватска не се предаде и во Во 117. минута стигнаа до израмнување.

   

  Марио Пашалиќ ја доби довербата на селекторот Златко Далиќ и го стартуваше четвртфиналниот меч на Хрватска со Бразил, а Андреј Крамариќ повторно беше во улога на централен напаѓач.

  Борна Соса се врати во стартниот состав на левото крило, а преостанатите девет играчи ги започнаа сите натпревари во досегашниот дел од првенството.

   

  Хрватска го започна натпреварот многу смирено, организирано и тактички перфектно, а Ватрените воопшто не беа импресионирани од силните Бразилци.

   

  Во 13. минута брза и прецизна контра на Хрватска, Пашалиќ нафрли од десното крило, а Јурановиќ, а потоа и Перишиќ не можеа да ја зафатат топката во шеснаесетникот.

   

  Во 20. минута Гвардиол во последен момент го блокира ударот на Винисиус, а уште еден добар пробив на Јурановиќ со лош удар завршува Перишиќ. До крајот на полувремето само Нејмар имаше слаб обид од слободен удар, а поседот на топката во првото полувреме беше 51-49 во корист на Кариока.

   

  gol.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  57 %
  2.6kmh
  40 %
  Fri
  8 °
  Sat
  9 °
  Sun
  1 °
  Mon
  1 °
  Tue
  1 °
  spot_imgspot_img