More

  Белградското обвинителство одреди по 30 дена притвор за менаџерот и директорот по инцидентот на „Фристајлер“

  Белградското обвинителство одреди притвор од 30 дена за осомничените В.Д. (46) и Р.М. (41), директор и менаџер на сплавот „Фристајлер“, додека на сопственикот Љ.М. (51) му е одредена мерка „забрана за приближување, средба и комуникација со одредено лице и посета на одредени места“.

  Белградскиот сплав „Фристајлер“ до половина потона за време на новогодишната ноќ. Очевидци на драмата што се случила во популарниот клуб велат дека водата почнала да надоаѓа десет минути по полноќ, но дека на почетокот не разбрале што се случува. Кога сплавот се навалил, почнала паниката и стампедото кон излезот.

  За среќа, во инцидентот немаше повредени и настрадани лица.

  Извлекувањето на сплавот е обврска на сопственикот на објектот, соопштиле од Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура на Србија.

  Инаку, неколку дена по делумното тонење, сплавот сè повеќе тоне и дополнително се навалува.

  фото: Архива

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -6.2 ° C
  -6.2 °
  -6.2 °
  86 %
  0kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img