More

  ВРЕМЕПЛОВ -Настани на денешен ден, 5 јануари

  1895 Вилхелм Рентген, германски физичар, ги пронајде Х-зраците, подоцна по него наречени „Рентгенски зраци“.

  1909 Излегол последниот број на весникот „Единство“, уредуван од Димитар Влахов.

  1919 Основана Германската работничка партија (ДАП) — претходник на Националсоцијалистичката германска работничка партија или Нацистичка партија (НСДАП).

  1947 Во Белград е одиграно првото „вечно дерби“ меѓу фудбалските клубови „Црвена ѕвезда“ и „Партизан“.

  1968 Александар Дупчек станал прв секретар на Комунистичката партија на Чехословачка и со него започнал процесот на внатрешна либерализација, наречен „Прашка пролет“.

  1981 Започнала електрификацијата на железничката пруга Скопје-Гевгелија.

  1995 Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи на Република Македонија со Република Узбекистан и со Република Молдавија.

   

  Од Википедија — слободната енциклопедија
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  75 %
  1kmh
  20 %
  Fri
  3 °
  Sat
  7 °
  Sun
  0 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img