Романија поради грипот е во состојба на епидемиолошка тревога

0
181
epa08463020 A medical specialist holds flasks containing swab tests for COVID-19 Coronavirus and blood samples to test for antibodies at the 191 hospital in Moscow, Russia 03 June 2020, amid the ongoing coronavirus COVID-19 pandemic. Moscow Mayor Sergei Sobyanin allowed the opening of parks and announced a resumption of work of industrial and construction enterprises recalling that a high incidence rate remains in the capital. EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Романија нема да прогласи епидемија на грип, иако државата е во состојба на епидемиолошка тревога, изјави на денешната прес-конференција министерот за здравство на таа држава Александру Рафила.

– Не сакам на кој било начин да се вратам на дискусиите поврзани со карантин и изолација. Претпочитам препораки отколку ограничувања, истакна Рафила и им препорача на Романците да носат маски во затворени простори.

Во меѓувреме, Националниот центар за надзор и контрола на заразни болести при Националниот институт за јавно здравје соопшти за први смртни случаи од грип во Романија. Станува збор за 25-годишна жена од Букурешт со потврден вирус на грип од типот А и уште една 50-годишна жена, исто така од Букурешт.

 

nzavisen.mk