More

  Романија поради грипот е во состојба на епидемиолошка тревога

  Романија нема да прогласи епидемија на грип, иако државата е во состојба на епидемиолошка тревога, изјави на денешната прес-конференција министерот за здравство на таа држава Александру Рафила.

  – Не сакам на кој било начин да се вратам на дискусиите поврзани со карантин и изолација. Претпочитам препораки отколку ограничувања, истакна Рафила и им препорача на Романците да носат маски во затворени простори.

  Во меѓувреме, Националниот центар за надзор и контрола на заразни болести при Националниот институт за јавно здравје соопшти за први смртни случаи од грип во Романија. Станува збор за 25-годишна жена од Букурешт со потврден вирус на грип од типот А и уште една 50-годишна жена, исто така од Букурешт.

   

  nzavisen.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  80 %
  1.5kmh
  0 %
  Thu
  11 °
  Fri
  8 °
  Sat
  9 °
  Sun
  6 °
  Mon
  -0 °
  spot_imgspot_img