More

  35 отсто од мочуриштата во светот исчезнале во последните 50 години

  Сметани за најзагрозените екосистеми во светот, 35 отсто од мочуриштата во светот исчезнале во последните 50 години, според веб-страницата на Светскиот ден на мочуриштата, пренесува Анадолу.

  По повод Светскиот ден на мочуриштата, кои се меѓу најпродуктивните екосистеми во светот, ставен е фокус на важноста на мочуриштата.

  Кампањата за подигање на свеста организирана од Секретаријатот на Рамсарската конвенција, Светскиот ден на мочуриштата се одбележува на 2 февруари од 1997 година. Генералното собрание на Обединетите нации, исто така, го одреди 2 февруари како Светски ден на мочуриштата во 2021 година.

  Рамсарската конвенција, која беше потпишана во иранскиот град Рамсар, обврзува 170 држави да ги заштитат мочуриштата и да обезбедат рационално менаџирање.

  Постојат над 2.400 Рамсар-локалитети низ светот. Тие зафаќаат над 2,5 милиони квадратни километри, површина поголема од Мексико.

  Полуостровот Кобур во Австралија во 1974 година беше назначен како прво Рамсар-место во светот, а Боливија ја има најголемата површина, 148.000 квадратни километри под заштита на Рамсарската конвенција.

  Регионот Рио Негро во Бразил, од друга страна, се смета меѓу најголемите мочуришта во светот, со површина од 120.000 квадратни километри.

  Канада, Чад, Конго и Русија поседуваат поединечно над 100.000 квадратни километри мочуришта, Нгири-Тумба-Маиндомбе во Конго и заливот Квин Мод во Канада покриваат површина од по 60 илјади квадратни километри.

  Земјите со најмногу Рамсар-места се Велика Британија со 175 и Мексико со 142.

  Текстот во целост на: Анадолу.

  фото: Анадолу.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img