Маж во САД го чистел станот на својата почината баба, полицијата мислела дека е крадец и го убила

0
299

28-годишен маж бил застрелан и убиен од американската полиција додека го чистел станот на својата покојна баба, тврдат членовите на семејството. 28-годишниот Џо Фрејсур Џуниор беше застрелан во понеделникот во градот Вајоминг и почина следниот ден во болница. Вајоминг е град со околу 9 илјади жители во американската сојузна држава Охајо.

 

Ова е само последното во низата контроверзни полициски убиства низ САД. Канцеларијата на шерифот на округот Хамилтон го истражуваше пукањето, но потоа окружниот обвинител го презеде случајот. Извештајот на окружниот судски лекар потврди дека смртта на 28-годишниот е резултат на пукање од полицијата, објави локалната ТВ станица WLWT5.

Полицијата тврди дека полицајците се сомневале дека Фрашуре е провалник, а семејството на убиениот изјавило дека тој само го чистел станот по смртта на баба му. Полициски претставници најавија дека денеска ќе биде објавена видео снимка од настанот, а идентитетот на полицајците кои биле инволвирани се уште не е откриен, пишува Гардијан.

 

Во соопштението за печатот, полицијата вели дека полицајците одговориле на повикот за можна кражба во која биле вклучени две до три лица, објави NBC News. Во повикот во полиција соседот рекол дека станот треба да биде празен. Од полицијата посочуваат дека по доаѓањето на местото на настанот, полицајците ги забележале Фрашуре и неговиот татко во задниот дел од зградата.

 

Полицијата вели дека Фрашур не ги следел наредбите, туку почнал да бега од полицајците и се обидел да ја напушти областа со комбе. Оттаму додаваат дека полицајците пукале во комбето кога убиениот со возилото „за малку ќе го удрил полицаецот“. Најмалку еден истрел го погодил Фрашур во глава. Тој итно бил пренесен во Медицинскиот центар на Универзитетот во Синсинати, каде што починал.

 

index.hr