More

  Бугарскиот министер Демерџиев утре ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

  Бугарска делегација, сепак, ќе има во „Свети Спас“. Официјално утре во Македонија на утрешното чевствување на 151-вата година од раѓањето на македонскиот револуционер, Гоце Делчев, цвеќе ќе положи бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев. Како што јави БТА, Демерџиев ќе биде придружуван од неговиот заменик Венцислав Катинов.

  Претходно денеска македонскиот премиер Димитар Ковачевски изјави дека нема најава за официјална бугарска делегација која би дошла во Скопје, додавајќи дека секој оној што е добронамерен, слободно може да го најави своето учество.

  фото: Архива

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  4.8 ° C
  4.8 °
  4.8 °
  87 %
  0kmh
  0 %
  Tue
  15 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  19 °
  Sat
  20 °
  spot_imgspot_img