Мајка и нејзиниот син (5) скокнале од карпа кај Нијагарините водопади. Таа почина, момчето преживеа

0
160

34-годишна мајка од Илиноис скокнала со својот 5-годишен син од замрзната карпа висока 27 метри кај Нијагарините водопади.

 

Полицијата соопшти дека мајката, која не е именувана, намерно скокнала откако се искачила преку ограда на островот Кози во државниот парк Нијагара, пишува Дејли мејл. Жената скокнала на 12 февруари околу 12:30 часот.

 

Нејзиното тело е пронајдено во близина на комплексот Пештерата на ветровите, лоциран на американската страна од водопадот на границата со Канада.

Момчето било спасено и пренесено во Детската болница во Бафало со повреди на главата. Мајката починала, а нејзиното тело со хеликоптер е извлечено од клисурата. Момчето е оперирано и е во критична состојба.

 

Жената дошла на Нијагарините водопади со сопругот и синот. Полицијата го испрашува сопругот, но и други сведоци. Началникот на полицијата на Њујорк, Крис Рола, вели дека истрагата е во тек, но полицијата не верува дека станува збор за несреќен случај. Портпаролот на државната полиција рече дека трагичниот настан се третира како самоубиство.

 

Пожарникарите од Нијагарините водопади успеале да го поминат дното на клисурата покрај мразот до местото каде што слетале мајката и синот. Тие успеале да го однесат момчето до лифтот и да го доведат на паркингот на островот, од каде со хеликоптер бил префрлен во детската болница Ојшеи. На местото на настанот жената била констатирана смрт.

 

index.hr