More

  (ВИДЕО) 40 години „Ситније Циле ситније“ од Југотон до Лук Оил

  Балканската мега ѕвезда и жива икона на естрадата Лепа Брена објави видео во кое јавноста ја потсети на јубилејот 40 години од објавувањето на еден од нејзините нај големи хитови, се чини вечната „Ситније Циле ситније“.
  Во видеото се поместени настапи на кои Лепа Брена го пее хитот од пред 40 години до денес. Па така може да се видат студијата не некогашната југословеснка Продукција на грамофонски плочи ПГП РТБ, потоа настапи од деведесттите, па се до пумпи на Лук Оил кои стојат на сцена на еден концерт на Лепа Брена каде оваа руска компанија била спонзор.
  Времињата нешто однеле, нешто донеле, но Лепа Брена со „Ситније Циле ситније“ сеуште е тука.
  Со оваа песна Лепа Брена се обидела да ја претставува Југославија на Евровизија, па таа премиерно е изведена на „Југовизија“ , фестивал на кој тогаш се бирал претставник за Евровизија.
  За „Ситније Циле ситније“ има објавена статија на Англиски јазик на Википедија.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Sitnije,_Cile,_sitnije?fbclid=IwAR2dxSSErqUcsVBKio3BD-n1Vd3oo2nkGaFUA6MzBy6cwMHcXwSgG-TuiKA
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img