(ФОТО) Изгледа беспрекорно за годините а веќе е дедо, познатиот глас од „Бијело дугме“

0
94

Кога ќе помислиме на најдобрите музички ѕвезди од поранешна Југославија, едно име што се среќава таму е легендарниот Ален Исламовиќ. Екипата на порталот Телеграф.рс разговараше со познатиот пејач во познат белградски клуб каде имаше настап, а во разговорот кој траеше повеќе од дваесет минути Ален ja отвори душaтa.

Rаскажа за денешната музика, времето кога беше во групата „Дивље јагоде“, „Бијело дугме“, подемите и падовите… Oткри и кој српски пејач според него може да стане голема ѕвезда, што му работа со која сакал да се занимава кога ја завршил соработката со споменатиот бенд „Дивље јагоде“, како и со која песна најмногу се гордее.

– Да бидам искрен, ништо не слушам. Најмирен сум кога сум во мојата нива и на мојата фарма, а слушам само звук на ветер и тишина. Ништо друго. Ако случајно фатам радио станица и слушнам нешто…

Жал ми е што денес е актуелно луѓето кои не знаат да свират на ниту еден инструмент дома прават песна на компјутер, ја пеат и потоа ја ставаат етерот преку некои профили, доаѓаат на телевизија и велат дека се добри пејачи.

И кога ќе му дадеш инструмент да свири… Тоа не постоело во нашата генерација музичари. Мораше да играш нешто за да ја завршиш таа работа. Пијано, хармоника, труба, флејта… Можете да замислите човек да работи некоја работа, ајде да земеме автомеханичар да биде доктор.

А ти го земаш автомеханичарот и му даваш ординација, човекот е вооружен со сите инструменти, нема ништо внатре и велиш: „Направи ја операцијата, најобична. чир на желудник или слично“. Тоа е она што се случува во музиката денес.

– Дали сега има квалитетни пејачи таму или нема, нивната публика ја осудува и оценува, но има квалитетни и добри. Има и такви кои одлично се копираат, тие 40 пеат на ист начин, па многу е тешко да се каже кога слушаш на радио дали е Марина, Весна, Тања или Вања. Кога ќе гi слушнам, не можам да издвојам една. Но, кога ја гледам на телевизија, ја разликувам по нејзините обл-ини, обликот на лицето, очите и слично.

-Ако сум слушал нешто, тоа е нешто што е многу старо, од тој период, одамна. Ако слушам нешто, тоа е „Bad Company“, „Zeppelin“ („Led Zeppelin“)… Понекогаш некои песни од „Deep Purple“, од „Whitesnake“, Брајан Адамс. Порано Џо Кокер, Род Стјуарт. Навистина, не знам дали би слушал нешто од овие простори. Последно што го слушав, бев принуден да слушам.

Тоа е, малку ќе го рекламирам, албумот на моите колеги „Црвенa јабука“, бидејќи на мојот албум учествуваат неколку музичари од таа група. Сакав да го слушам нивниот нов албум за да видам како го прават тоа, како свират, како свират гитарист, клавијатурист, тапанар.

Па, ме интересираше нивната свирка. И има неколку убави песни на тој албум, кои ме изненадија уште при првото слушање“, рече Ален и ја коментираше Милица Павловиќ со која има снимено дует.

– Ја следам. Таа ми е многу убава девојка. Има убави песни. Таа бара композитор, гледам дека талка малку од композитор до композитор, очекувајќи дека тие композитори, кои веројатно претходно многу добро пишувале песни, малку ќе се разбудат и малку ќе се потрудат околу неа, но ќе најде песна. Гледам дека тоа го бара. Таа ќе ја најде.

Таа би можела да биде голема ѕвезда, бидејќи веќе е изградена како голема ѕвезда, знае како да се однесува на телевизија и на настапи. Значи таа нема проблем со тоа. Добро пее. Што пее, добро пее. Не мора да значи дека може и подобро, зависи од авторот на песната, но јас верувам во тоа. На пример, таа е ѕвезда што свети за мене.

Потоа, Ален прозборе за тоа како живее. – Живеам многу здраво. Одмарам. Не се затворам во себе. Не сакам да се изложувам во медиумите како нешто непотребно, нон-стоп да раскажувам стара приказна.

Ако имам нешто да кажам, некое ново видео, некое ново ЦД што го подготвувам, тогаш да, тогаш има смисла.

Немој да мислиш дека сум малку паметен. Само го пуштам животот, како река да тече. Ако има медиум што сакаат да разговараат со мене, зошто да не. Но, не сите – не. Не знам, нема потреба да ја повторувам истата приказна во педесет медиуми. Вашиот медиум денес е доволен за да ви кажам се. Знам дека вашите медиуми ќе бидат во одредено време, на одредено вистинско место, дека луѓето ќе ги слушнат тие информации.

Рокенрол ѕвездата Ален Исламовиќ е роден во мало село во близина на Бихаќ, покрај чистата зелена река Уна. Таму овој музичар завршил основно и средно училиште, но ја запознал и својата тогашна шеснаесетгодишна девојка Маријана.

Подоцна, таа стана негова сопруга, а заедно во бракот добија две ќерки, Уна и Лара. Тие сега се возрасни жени кои на Ален и дадоа двајца внуци.

-Од друга страна, во животот на Ален има дури четири најголеми љубови, а познат е и нивниот редослед – семејството на прво место, потоа рокенролот, па лешниците и тенисот!“. Внуката на Ален, Алина, наполни една година. Ален, иако не изгледа како дедо е горд на своите внуци, а за Алина на Фејсбук напиша:

-Мојата мала внука АЛИНА, принцезата го прославуваше својот прв роденден и јас бев многу горд на неа затоа што се бореше со 40-50 гости да меморира кој е кој, не плач-еше и уживаше во играта на децата и постарите татковци и мајки, баби и дедовци.

 

galama.mk