More

  Момче (15) од Босна и Херцеговина сам ги поправа дупките на патот бидејќи властите со години го игнорираат проблемот

  На страницата на ФЕЈСБУК на граничниот премин Маљевац објавена е приказната за 15-годишното момче Енес од Јоховица, село во Босна и Херцеговина, кој сам го поправал патот, што властите не го направиле.

   

  Станува збор за пат во близина на граничниот премин Боговоља – Хаџин Поток, а населението од овој крај со години апелира до општинските власти на градот Чазин, кои се надлежни за одржување на овој локален пат, да ги санираат четирите- километарска делница од граничниот премин до селото Штурлиќ, првото населено место во БиХ. Но, надлежните не одговараат на нивното барање.

  Затоа Енес решил да ги земе работите во свои раце. Ги наполнил дупките на макадамскиот пат со црн песок што впива вода и со свои пари ангажирал машина за вибрации за да го консолидира песокот и да го поправи патот, така што, како што вели, сега изгледа речиси како асфалт.

  Народот ми е благодарен што го одржувам патот затоа што возат поскапи коли, па сега помалку ќе се уништуваат на дупките“, вели Енес, кој има порака и за возачите, пренесува ГП Маљевац.

   

  „Забележав некои луѓе кои доаѓаат од ЕУ како фрлаат ѓубре на страната на патот и тоа не е во ред. Да се ​​грижиме за природата, бидејќи тоа е нашиот живот. Исто така, би сакал поединците да возат побавно за да не ме удрат на страната на патот.На сите им посакувам безбеден пат и од поздрав од Енес до сите.“

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img