More

  ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Груби се фалеа со странски надзор, а на крај промовираа договор со фабрика за гаќи, постои ли дно кое не можат да го пробијат?

  Ковачевски и Груби се фалеа со странски надзор, а на крај промовираа договор со фабрика за гаќи, постои ли дно кое не можат да го пробијат?

  Ковачевски и Груби ја срамат Македонија, даваат тендер за надзор која нема еден ден искуство, а лиценцата ја добива во сред постапка за поднесување пријави, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

  Во продолжение го пренесуваме истото во целост:

  Лага беа тврдењата на Ковачевски и Груби дека надзорот оди кај странски експерти. 2/3 од парите одат кај фирмата за гаќи „Електра Солушн“ и „Евро Консалтинг“ на криминалец баран со меѓународна потерница.

  Единствени странци во проектот се еден државјанин на Хрватска, адвокат, двајца од Србија, инженери, еден од Црна Гора и директорот на „ИРД“ од Италија кој ќе се наплати над 1 милион евра.

  Најголемиот број од петте странци се вклучени во преговорите со изведувачот, и не се за надзор, надзорот 99% ќе се врши од страна на домашни лица. Лага е дека надзорот е скап заради странски експерти.

  Ковачевски и Груби се фатени во шема која смрди на корупција, која очигледно само на ЈО не и мириса.

  извор: ВМРО ДПМНЕ

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img