More

  Само лани над 53.000 Македонци се преселиле во Германија, за Фокус велат: Овде не третираат како луѓе!

  Само во 2022 година над 53.000 наши граѓани се преселиле во Германија. Во 2021 година пак, над 32.000 Македонци се преселиле во Германија, каде според последниот попис од 2022 година живееле 222.000 нашинци, објави Институтот за јавна политика „Арбен Џафери“.

  Цели семејства од Македонија се почесто се решаваат да заминат во Германија и таму да го продолжат животот. Од сите градови на земјава се случува масовно иселување во потрага по подобар стандард и достоинствен живот.

  Така на пример, од Неготино и Кавадарци пред три години во Германија се преселија неколку семејства, кои сега живеат во мало место во близина на Дортмунд, а во меѓувреме успеале да им помогнат на повеќе нивни сограѓани и да им обезбедат работа и сместување, па така нивниот број годинава значително се зголемил.

  Дел од нив за ,,Фокус” појаснуваат дека со олеснувањето на процедурите за остварување на право за работа во Германија им се пружила шанса која не сакале да ја пропуштат. Најчесто прво мажите заминувале во Германија, а откако ќе обезбеделе работа и сместување, по нив доаѓале и сопругите и децата.

  -Повеќето од нас работат во транспортни фирми, како превозници, а некои и во фабрики за производство на храна. Жените пак, освен во фабрики, работат и во локали каде се приготвува и продава брза храна, но и како хигиеничарки. Познавањето на германскиот јазик значи многу, па затоа уште пред да заминеме, многу од нас посетуваа курс по германски јазик. Колку подобро зборуваш, толку се поголеми шансите да добиеш подобра, односно повеќе платена работа. Работиме, но наоѓаме време и да се дружиме. Не има од цела Македонија, како и од поранешните Југословенски републики, функционираме како мала заедница и сме тука едни за други- појаснуваат нашинците.

  Раскажуваат дека едно семејство со две плати без проблем може да си дозволи изјнајмување на опремен стан, да има достоинствен живот, а и да заштеди. Во Македонија, едно семејство со две просечни плати, без дополнителни приходи, велат дека не може да си дозволи квалитетен живот.

  -Култура, човекови права, станови кои се удобно опремени и најважно од се, овде се цени нашиот труд кој е солидно платен. Веднаш се забележува дека на улица не можеш да сретнеш бездомно животно, има огромна грижа за животните, што е еден од показателите за тоа какво е едно општество, се има одговорно сопствеништво и вообичаени се сликите кога сопственици си ги носат своите миленици и во локали. За младите, никој не се осмелува да продаде цигари или алкохол на малолетни лица! Значи децата и младите кои се уште не направиле 18 години се посебно заштитени. За средената инфраструктура и за градската хигиена нема потреба да кажуваме, светлосни години се пред нас. Административни процедури се завршуваат без малтретирање, секој работи според своите способности, компетентни лица се поставуваат на функции за кои се квалификувани -раскажуваат тие.

  За враќање назад, велат дека не помислуваат, освен за да дојдат на летување и да се видат со блиските. Многу од нив се во своите четириесетти и педесетти години и во семејното огниште ги оставиле своите родители, пензионери.

  извор: Фокус 

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img